Esztétikai Fogászati Szakrendelő  

Röntgen Centrum, 3D Koponya CT
CBCT Multi FOV 16x9, Panoráma RTG
Fogpótlás és  Implantátum Centrum
Fogtechnikai Laboratórium és
CAD-CAM Lézer / Fréz Centrum

ÁNTSZ szakmakód: 1300 

 

 

A rágóizület és problémái:

A rágóízület (állkapocsízület) különleges és érzékeny ízületünk. A külső hallójárat előtt helyezkedik el, és saját törvényei szerint működik.

Nem tesz jót neki a szabálytalan fogazat miatti túlterhelés, a mélyharapás, a fogcsikorgatás, és egyéb fogazati rendellenességek sem. Hosszútávon az előbb említett okokból fájdalommal reagál az ízület, amely a fejbe is sugározhat. A kiegyensúlyozatlan harapás az ízületben lévő porckorong sérülését, elmozdulását eredményezheti, amely szájnyitáskor jelentkező, furcsa, kattanó hang megjelenésében nyilvánulhat meg. Ha meg szeretné előzni ezeknek a problémáknak a kialakulását, keresse fel az rendelőnk fogszabályozó specialistáját!
 
Lehetséges-e, hogy csak az egyik fogívet szabályozzuk? Miért van szükség a két fogív egyszerre történő szabályozására?
 
Természetesen lehetséges, abban az esetben, ha csak az egyik fogív rendellenes, a fogívek egymáshoz való viszonya pedig normális. Amikor aránytalanság van a két fogív között, mindenképpen fel kell ragasztani alulra is és felülre is a készüléket. Sokszor szükség van ún. intermaxilláris gumik használatára is, amelyek jelentősen javítják a fogívek viszonyát, egész nap lehet őket viselni, beszéd, étkezés közben is. A gumik többnyire a felső szemfog és az alsó rágófog közé kerülnek behelyezésre.
 
Mikor szoktassuk le a gyermeket az ujjszopásról?
 
A felső metszőfogak 7-9 hónapos korban bújnak ki, így ha még ekkor is szopja az ujját gyermekünk, az káros hatással lesz a fogazatára. Nem mindegy az sem, hogy mennyi ideig szopja az ujját a gyermek. Ha 4-6 órán keresztül a szájában van a keze, az már fogelmozdulást idéz elő. Igyekezzen tehát erről leszoktatni, az ujjszopás idejét csökkenteni. Ha ez nem sikerül, forduljon fogorvos specialistánkhoz, segítünk megoldani a problémát!
 
Miért van szükség bizonyos esetekben szájsebészeti beavatkozásra?
  1. Áttörésükben visszamaradt, az állcsontban rekedt fogak esetén például csak úgy húzhatjuk be a normál helyére a fogat, ha arra brackettet (tappancsot) ragasztunk. Ehhez a csontban lévő fogat kis műtéttel fel kell tárni. Így a brackett felragasztható, és máris kezdhetjük a fogszabályozást.
  2. Ha az állcsont mérete túl kicsi a fogak számára, és a specialista úgy ítéli meg, hogy a fogív tágításával nem nyerhető elég hely, akkor indokolttá válik a fogeltávolítás. Többnyire az első kisőrlők kerülnek eltávolításra, mivel pozíciójukból eredően eltávolításuk lehetővé teszi a frontfogak gyors hátrahúzását. Eltávolításuk után nem marad sem esztétikai hátrány, sem rágóképesség-csökkenés.
  3. Ha az állkapocs előrehelyezett és túlfejlett volta nem kerül időben kezelésre, felnőttkorban szükségessé válhat annak sebészi korrekciója.
  4. Nagyfokú állcsontbeli eltérések néha indokolják az állcsontok sebészi áthelyezését, méretük megnövelését. Erre csak ritkán kerül sor.
  5. A rágófogak mozgatása sokszor nehézségekbe ütközik, ilyenkor a kezelést jelentősen felgyorsíthatja a csont sebészi fellazítása. Ez sem egy gyakori eljárás, csak speciális esetekben alkalmazandó.
Mit ajánlunk felnőtt pácienseinknek?
 
A fogszabályozás egyre népszerűbbé válik a felnőttek körében is. Ennek egyik oka, hogy a mai társadalom nagy hangsúlyt fektet a megjelenésre, emellett a fogszabályozó készülékek egyre komfortosabbak, megjelentek a láthatatlan készülékek, amelyek felnőttek számára is kellemesebbé teszik a fogszabályozás időszakát.
Ezeknek a megnövekedett igényeknek az EuroDental Fogászat is igyekszik megfelelni: Nálunk számtalan lehetőség közül választhatja ki az Önnek legmegfelelőbb konstrukciójú, legkevésbé zavaró megoldást. Lehetőség van a legújabb, lágy erőkkel dolgozó fogszabályozási rendszer használatára is, amely töredékére csökkenti a fogszabályzással kapcsolatos mellékhatásokat, mégis gyorsan éri el az optimális eredményt. Bizonyos kezeléseket módunk nyílik gyorsabbá tenni, hogy Önnek a lehető legrövidebb ideig kelljen viselni a fogszabályozó készüléket. Célunk a legkomfortosabb kezelés kidolgozása, amely Önt a legkevésbé zavarja mindennapi életében.
 
Mi az izomterápia, és mire jó?
 
A fogszabályozással kapcsolatos izomterápiás kezelést olyan esetekben javasoljuk, amikor a fog növekedésének rendellenességét:
  1. rossz szokás (ajak rágcsálása, fogcsikorgatás)
  2. szájkörüli izomműködési zavar
  3. meglévő szabálytalanul álló fogazat miatt kialakult valamely rossz beidegződés okozza.
Az izmok irányított tornáztatásával kikapcsolhatók/felülírhatók azok a kóros beidegződések, izomműködési zavarok, amelyek állandóan negatív hatást fejtenek ki a fogazatra. Az izomterápia speciálisan az Ön/gyermeke számára kidolgozott gyakorlatok (pl. ajaktorna) ismertetésével és demonstrációjával kezdődik. Ezután Önnek/gyermekének rendszeresen végeznie kell a gyakorlatokat, melyek eredményességét időnként ellenőrizzük. Rendelésünkön az ilyen kezeléseket gyakorlott klinikai szaklogopédus végzi.
Fontos megjegyezni, hogy amennyiben izomműködési zavar is van a fogak rendellenes növekedésének hátterében (kb. az esetek 20%-ában) csak a komplex kezelés (izomterápia + fogszabályozás) vezet megfelelő eredményre.

 

 

Magyar Deutch